Wina po słowacku.

Najblizsze jesienne otwarcie piwnic Małokarpackiego Szlaku Win.
 

20 – 21 listopada 2020


   
Co to jest?
 

Małokapracki Szlak Winny (Malokarpatská Vínna Cesta – MVC) to stowarzyszenie producentów wina zlokalizowanych w jednym z winnych regionów południowej Słowacji – Małych Karpatach. Region obejmuje tereny ciągnące się od Bratysławy na południowym zachodzie przez miejscowości Svätý Jur, Pezinok, Modra, aż do Trnawy na północnym wschodzie. Tu, na południowych zboczach Małych Karpat, rozpościerają się winnice, w których dojrzewają chronione od wiatrów z północy i ogrzewane łagodnym słońcem winogrona. Uprawia się tu białe moszczowe odmiany: riesling włoski (rizling vlašský), riesling reński (rizling rýnský), veltlínské zelené, burgundské biele, irsai olivér, a z ciemnych odmian przede wszystkim: frankovka modrá, svätovavřinecké i dornfelder
Dzień Otwartych Piwnic to coroczna impreza odbywająca się w trzeci piątek i sobotę listopada. W te dwa dni wszyscy winiarze stowarzyszeni w MVC otwierają dla gości swoje piwnice. Można spróbować zarówno pierwszych win tegorocznych, jak i zapasów z lat ubiegłych.
Zapraszamy do wzięcia udziału w tej imprezie razem z nami. Otwartych będzie ponad 160 piwnic. Nie ma szans, nie zwiedzimy nawet czwartej części. Ale ponieważ byliśmy tam już kilka razy, wiemy, które miejsca są najciekawsze. A ci, którzy byli juz kiedyś z nami, na pewno chętnie zajrzą do kilku najlepszych z poprzednich wyjazdów, ale również zaryzykujemy wszyscy odwiedzić tych, u których jeszcze nigdy nie byliśmy.
Na miejscu każdy uczestnik dostanie kieliszek do degustacji win, specjalną mapę regionu i paszport, w którym zbiera się pieczątki z kolejno odwiedzanych miejsc. Potem w drogę. Będziemy jeździć jedną grupą, ale czasem wejdziemy do dwóch piwniczek naprzeciwko siebie na zmianę, żeby nie robić tłoku. I degustujemy. A jeśli wino nam bardzo smakuje – kupimy butelkę lub dwie na miłe wieczory w domu.


Plan wycieczki:


Piątek
08:00. Wyjazd. Punkty wsiadania: Wrocław, Bytom, Dobrodzień.
12:00. Dojazd do miejsca startu w miejscowości Modra. Pobranie kieliszków, paszportów oraz mapy;
12:30 Rozpoczynamy zwiedzanie w kolejności: Modra, Svätý Jur, małe wioski w okolicy;
17:00 Pezinok, przerwa na obiad; do wyboru kilka restauracji;
18:30 Jedziemy dalej w drogę. Planujemy zwiedzić pomniejsze winnice w kiedynku południowym, może nawet do stolicy wpadniemy na chwilę.
20:00 Wizyta u naszego ulubionego winiarza w Pezinku, przegląd najlepszych jego win. Dziadek naprawdę dobrze polewa i jeśli gdzieś kupić wino na wypicie w domu, to właśnie u niego. Poza tym najlepiej się tam śpiewa, najlepsze wina się kupuje i ciasteczka słone na zagrychę też są najlepsze.
22:00 Przejazd do Senec, zakwaterowanie w hotelu.
 
Sobota:
08:00 Pobudka, śniadanie, spacer poranny, jogging, powrót do formy;
11:00 Wykwaterowanie, przejazd do Modrej;
11:30 Przedpołudniowa kawa w najlepszej słowackiej palarni;
12:00 Rozpoczynamy drugą część zwiedzania winnic – koncentrujemy się na mniejszych wioskach i rodzinnych gospodarstwach winiarskich; odwiedzimy drugiego naszego idola w małej wiosce Vištuk, gdzie w prawdziwej piwnicy, która ma dwieście lat; a w niej najlepsze czerwone wina na szlaku.
16:00 Przerwa na obiad w jednym z wybranych lokali;
17:00 Kontynuujemy zwiedzanie winnic i degustacje win;
20:00 Zakończenie imprezy; wyjazd w kierunku domu;
00:00 Przyjazd do Bytomia;
01:00 Przyjazd do Wrocławia.


Nocleg:

Nocleg przewiujemy w miejscowości Senec nad jeziorem słonecznym. W hotelu są pokoje dwuosobowe lub czteroosobowe. Rano można pobiegać albo pokijkować wokół pobliskiego jeziora – 8 km km. Śniadanie podawane jest od godziny 08:00.


 
Za ile:

Całkowity koszt wycieczki to 110 €, z których 25 € wraca jako kupony na zakup wina. Pozostałe elementy to:

- bilet wstępu na winnice, czyli pakiet uczestnika obejmujący: kieliszek, przewodnik po winnicach i mapę; w zeszłym roku dawali tez korkociąg, może i teraz będzie
- degustacje win - nieograniczony ilościowo i jakościowo dostęp do wszystkich win regionu;
- przejazd na miejsce imprezy samochodami oraz transport pomiędzy poszczególnymi piwnicami;
- nocleg w pensjonacie i śniadanie;


Za darmo:

- opieka przewodników oraz doradztwo w zakresie odwiedzanych winnic, zakupów wina;
- pomoc w tłumaczeniu przez pierwsze trzy godziny, potem nie będzie już potrzebna;


Jak dołączyć:

Telefon do nas. Albo e-mail. Dane są w sekcji Kontakt
W opowiezi otrzymacie Państwo potwierdzenie i instrukcje dalszego postępowania.


Informacje dodatkowe:

O szlaku stronie organizatora (po słowacku):

http://www.mvc.sk/
 
Zdjęcia na stronie organizatora z poprzednich edycji:
http://www.mvc.sk/sk/fotogalerie/
Copyright ©2017 Nordica Compass, All Rights Reserved.